Źródła obrazu 4K - więcej

Pierwszą możliwością zobaczenia obrazu 4K po zakupie projektora lub telewizora jest skorzystanie ze źródła Full HD, które zostanie przeskalowane przez wyświetlacz do rozdzielczości 3840x2160p. Rozwiązaniem tym mocno chwali się Sony, które zapewnia, że obraz nie traci na ostrości zyskując przy tym na wielkości oferując tym samym potęgę obrazu znaną wcześniej tylko z kina. Bez zmian pozostaje głębia kolorów oraz ich dynamika.

Drugą możliwością jest pozyskanie materiałów na dysku twardy lub pendrivie – jednym z pierwszych komercyjnych materiałów jest TimeScapes. Kolejne są już w produkcji np. Hobbit Petera Jacksona.
Więcej o TimeScapes.

Materiały w 4K poniżej



Trzecią możliwością jest odbieranie satelitarnego sygnału telewizyjnego. Możliwość ta znajduje się w fazie zaawansowanych testów – od września 2012 rok regularnie przeprowadzane są udane masowe testy przesyłu obrazu 4K przez satelitę Astra 2B. Przepływ danych wynosi ok 37-40 Mbit/s dla samego obrazu z użyciem kodeka MPEG-4.

Czwarta możliwość wiąże się z najbliższymi miesiącami, kiedy to zaprezentowana zostanie specyfikacja nowego kodeka H.265, który umożliwi nagrywanie materiałów 4K na płyty Blu-ray oraz płynny streaming w sieci. Wydajność H.265 ma wzrosnąć dwukrotnie w stosunku do H.264, co oznaczałoby, że tradycyjna płyta Blu-ray bez problemów pomieści obraz w jakości 4K. Trzeba przy tym założyć, że rozszerzeniu nie ulegnie ścieżka dźwiękowa. Dodatkowe argumenty za nowym kodekiem, to zdolność do przeniesienia większej głębi kolorów, a tym samym dynamiki kolorów. Wprowadzenie nowych kodeków w szybkim tempie doprowadzi do wysypu materiałów w rozdzielczości 4K – także remasterowanych do tej rozdzielczości przez studia filmowe.

Materiały w 4K - więcej
Pomimo braku oficjalnego nośnika dla standardu 4K od pewnego czasu powstają materiały video w rozdzielczości 4K. Najłatwiej natrafić na nie z pomocą serwisu YouTube.com.